Show Results
Results from our Show held in conjunction with Paignton Championship Show on 5th August 2018.

Best In Show judged by Mrs Brit Schone Brodwall (Artoc)

Best In Show
Best In Show

Best Puppy In Show
Best Puppy In Show

Best Veteran In Show
Best Veteran In Show

  Adult Puppy
Best In Show Ir Ch Afilador Pandemonium ShCM CW
(Ibizan Hound – Ms S E Hall)
Palmik Queen Of Diamonds
(Whippet – Mr M Howgate & Miss Y Hull)
Reserve Best In Show Fantasa Chicago Bull
(Pharaoh Hound – Mrs E Dunhill)
Helydon Magical Mika
(Mini Wire-haired Dachshund – Mr G Kirkwood)
Third Best In Show Ballyphelan Asansol Among Neckrebagh
(Irish Wolfhound – Dr P & Miss S Das Purkayastha)
Ospreagle Bone Idol
(Beagle – Mrs H M & Mr I J Anthony)
Fourth Best In Show Mistweave Miss Sunshine at Zoraden
(Greyhound – Ms D Webber)
Keydax Layla for Dynastydaxt
(Mini Smooth-haired Dachshund – Mr J M Rudkin)

Best Veteran In Show Butterow Oriole
(Beagle – Mr K E & Mrs J Lennard)

Breed Best of Breed Best Puppy
Afghan Hound
(Judge: Mrs C Wilson (Tahir))
Cloudside Sunglow at Shimonay
(Mrs A Callard & Ms T Borash)
Tulak Never Been Kissed
(Mrs V McCormack)
Basenji
(Judge: Mr M Denny (Janimist))
Basset Fauve De Bretagne
(Judge: Mr M Denny (Janimist))
Rangall Tigger
(Mrs H & Mr R Allenby
Rangall Wispa
(Mrs H & Mr R Allenby
Basset Griffon Vendeen (Grand)
(Judge: Mr M Denny (Janimist))
Tioga Lautrec with Grandoreille
(Ms D Machent & Mrs B A Milton)
Zamdilsa Trick Or Treat
(Mrs Y Moult)
Basset Griffon Vendeen (Petit)
(Judge: Mr M Denny (Janimist))
Maudaxi Nick Nack
(Mr P & Mrs D Reid)
Afterglow Agnes Gru avec Jayanel
(Mrs L Ellingford & Miss C Cooper)
Basset Hound
(Judge: Mr M Denny (Janimist))
Neigus Cinnamon Spice
(Mrs C Allchorne)
Silver Fantasy Arabian Night (Imp Rus)
(Mr D & Ms D G Webb)
Beagle
(Judge: Mrs T Chapman (Gemark))
Beagle Critique
Newlin Perth at Molesend
(Mr M W & Mrs J S Goldberg)
Ospreagle Bone Idol
(Mrs H M & Mr I J Anthony)
Bloodhound
(Judge: Miss C Wilson (Tahir))
Scentail Zorro
(Lady E Watson)
Borzoi
(Judge: Mr A Dawson (Stubbylee))
Coverdale’s Volcanus at Menigma (Imp)
(Mrs S M Pinkerton)
Yegorov Cloudberry
(Mrs D Roth-Brown)
Cirneco Dell’ Etna
(Judge: Mrs B Schone Brodwall (Artoc))
Kinabula’s Lalique with Oedara
(Mrs J E Cross)
Dachshund Mini Long-haired
(Judge: Mr I Smith (Salixian))
Dachshund Critique
Sudasam Dream Image
(Mrs S J Way)
Dachshund Mini Smooth-haired
(Judge: Mr I Smith (Salixian))
Dachshund Critique
Keydax Layla for Dynastydax
(Mr J M Rudkin)
Keydax Layla for Dynastydax
(Mr J M Rudkin)
Dachshund Mini Wire-haired
(Judge: Mr I Smith (Salixian))
Dachshund Critique
Helydon Laird Loki
(Mrs D & Misses A & A Kirkwood-Emery)
Helydon Magical Mikia
(Mr G Kirkwood)
Dachshund Long-haired
(Judge: Mr I Smith (Salixian))
Dachshund Critique
Taramist Dom Perigon
(Mr I & Mrs L A Negus)
Dachshund Smooth-haired
(Judge: Mr I Smith (Salixian))
Dachshund Critique
Adnerbs Lexi Get Fizzical JW ShCM
(Mrs B F & Miss C F Jones)
Adnerbss Rock A Billy Rebel
(Mrs B F & Miss C F Jones)
Dachshund Wire-haired
(Judge: Mr I Smith (Salixian))
Dachshund Critique
Boloria’s Trick Or Treat JW
(Miss R Rowe)
Slaintemhath Fish’s Fugazi
(Ms V H Jeffrey)
Deerhound
(Judge: Mrs B Schone Brodwall (Artoc))
Neroche June
(Mrs J Wragg)
Finnish Spitz
(Judge: Mrs C Wilson (Tahir))
Puulatva The Red Norseman among Inkivaari
(Mr D Rolfe)
Foxhound
(Judge: Mrs C Wilson (Tahir))
Greyhound
(Judge: Mrs B Schone Brodwall (Artoc))
Mistwaveave Miss Sunshine at Zoraden
(Ms D Webber)
Hamiltonstovare
(Judge: Mrs B Schone Brodwall (Artoc))
Sufayre Angels Whisper at Rubeusbay
(Miss Z Adet)
Ibizan Hound
(Judge: Mrs B Schone Brodwall (Artoc))
Ir Ch Afilador Pandemonium ShCM CW
(Mrs S E Hall)
Abbotsoak Matilda
(Miss V Woodcock)
Irish Wolfhound
(Judge: Mrs B Schone Brodwall (Artoc))
Ballyphelan Asansol among Neckrebagh
(Dr P & Miss S Das Purkayastha)
Norwegian Elkhound
(Judge: Mrs C Wilson (Tahir))
Otterhound
(Judge: Miss C Wilson (Tahir))
Ottaryx Mumford
(Mrs S Lewis)
Pharoh Hound
(Judge: Mrs B Schone Brodwall (Artoc))
Fantada Chigago Bull
(Mrs E Dunhill)
Litlar’s Niju Monarch Bluesmurf (Imp Rus)
(Mrs C M Worrall)
Portuguese Podengo (Warren Hound)
(Judge: Mrs C Wilson)
Morialta Ferreira
(Mr S & Mrs A Sampson & Mrs M Brooks)
Rhodesian Ridgeback
(Judge: Mr A Clark-Maclean (Callmn))
Nuthouse Romance
(Mr J & Mrs S Hicks)
Veldtkammer Driving Me Wild
(Mrs J S & Mr M J Parke)
Saluki
(Judge: Mrs B Schone Brodwall (Artoc))
Anasazi Red Kite
(Mr M J McCormick Smith)
Sloughi
(Judge: Mis C Wilson (Tahir))
Whippet
(Judge: Mrs A Lancashire (Drishaun)())
Palmik Queen Of Diamonds
(Mr M Howgate & Miss Y Hull)
Palmik Queen Of Diamonds
(Mr M Howgate & Miss Y Hull)
AV Import Register (Hound)
(Judge: Mrs B Schone Brodwall (Artoc))
Demecia Jaegeri
(Mr D Little)
 >